تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مصرف و سبک زندگی؛

وضعیت ایران در الگوی مصرف جهانی


میزان مصرف در بخش­ های مختلف در مقایسه با سایر کشورها، نشان­ دهنده وضعیت الگوی مصرف در ایران است.
بر اساس گزارش مؤسسه «مارکت اوراکل» ایران از نظر ارائه بنزین ارزان، سومین کشور و از نظر میزان یارانه پرداختی به این کالا نخستین کشور در میان کشورهای جهان است. متوسط مصرف سوخت خودروهای بنزینی در کشورمان حدود 11 لیتر در روز است در حالی که متوسط مصرف سوخت در کشورهای دیگر نظیر آلمان و ژاپن 2/5، در انگلیس 3/5، در فرانسه 9/1، در کانادا 6/5 و در کشور آمریکا 7/3 لیتر در روز است. ایران در مقایسه با میانگین جهانی 4 تا 5 برابر بیشتر سوخت مصرف می­ کند. هم ­اکنون 9 درصد سوخت جهان در ایران و توسط تنها یک درصد جمعیت جهان مصرف می­ شود و هر سال بیش از 38 درصد از بودجه سالیانه دولت ایران به یارانه بنزین اختصاص می­ یابد در حالی که در صورت مصرف استاندارد، ایران می­ تواند یکی از صادرکنندگان بنزین باشد.
سرانه مصرف نان در ایران حدود 160 کیلوگرم در سال است که نسبت به کشورهای اروپایی نظیر فرانسه که 56 کیلوگرم و آلمان که 70 کیلوگرم در سال است، بیش از 2 تا 3 برابر است. یارانه نان طی پنج سال اخیر بطور متوسط بیش از 30 درصد رشد داشته است.
بر اساس گزارش صندوق بین­ المللی پول، ایران دومین کشور از نظر پرداخت یارانه انرژی با رقم 37 میلیارد دلار می ­باشد در بخش ساختمان و مسکن، بر اساس آمار و ارقام منتشرشده، متوسط مصرف انرژی به ازای هر متر مربع در ایران 2/6 برابر متوسط مصرف در کشورهای صنعتی است.
الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفر در سال، یک متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر، 100 متر مکعب در سال است. بر این اساس، در کشور ما 70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می ­شود. از نظر مصرف برق، ایران نوزدهمین کشور پرمصرف برق در دنیاست. سرانه مصرف آب ایرانی ­ها، 5 برابر سرانه مصرف جهان است. در خصوص میزان مصرف گاز در ایران باید گفت بعد از کشورهای آمریکا و روسیه در رتبه سوم مصرف جهانی قرار داریم.
سرانه مصرف شکر در ایران 29 کیلوگرم است، در حالی که میانگین مصرف شکر در جهان، 22 کیلوگرم است. همچنین ایرانی ­ها 30 درصد بیشتر از میانگین جهانی روغن مصرف می­کنند و مصرف میوه هم در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است.
همانطور که ملاحظه می­ کنیم میزان مصرف در بخش­ های مختلف در مقایسه با سایر کشورها، نشان­ دهنده وضعیت نامطلوب الگوی مصرف در ایران است.
كد خبر:41693
منبع خبر:مرکز رصد فرهنگ و علم
تاريخ خبر:1396/12/14