تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


لزوم توجه راهبردی به بازی های رایانه ای؛

وضعیت بازی های رایانه ای در کشور


بازی های رایانه ای دیگر فقط جنبه سرگرمی ندارد، بلکه ابعاد دیگری نظیر آموزش، هنر و فرهنگ را نیز در برگرفته است.
بازی­ های رایانه­ ای را می­توان چه به لحاظ شیوع و چه به لحاظ تأثیرگذاری، جزء سه رسانه برتر قرن 21 به حساب آورد. رسانه ­ای که مرزهای بازار صنایع سرگرمی را پیموده و پیشتاز نوآوری­ های عظیمی در فناوری ­های رسانه­ ای است. مفهوم سرگرمی دیگر قادر به توصیف آن نیست بلکه این رسانه به عمق مفاهیمی نظیر آموزش، هنر و فرهنگ ورود کرده است و پیش ­بینی می ­شود که در آینده ­ای نه چندان دور، موجب تحول بنیادین در مفاهیمی از قبیل تبلیغات، پژوهش و ارتباطات شود. چنین رسانه­ ای را باید شایسته توجهی راهبردی دانست.
تحلیل وضعیت بازی­ های رایانه ­ای به­ عنوان یکی از مهمترین گزینه­ های اوقات فراغت و حتی ابزاری برای تحلیل شخصیت مخاطبان حائز اهمیت است. تأثیر روزافزون این بازی­ ها بر مناسبات اجتماعی و تعاملات جامعه موجب رویکرد راهبردی در شناخت و تحلیل این حوزه از سوی مدیران و مسئولان ارشد فرهنگی و اجتماعی کشورها شده است. سهم بالای اقتصاد بازی­ های رایانه­ ای از تولید ناخالص داخلی عامل دیگر توجه به این مهم گردیده است. برای مثال درآمد کشور میانمار از صادرات بازی­ های رایانه ­ای را معادل صادرات نفت ایران دانسته ­اند.
متوسط سن بازیکنان رایانه ­ای در ایران در سال 1389، 13 سال بوده که این عدد در سال 1392 به 16 سال و در سال 1394 به 21 سال رسیده است. در این بین آقایان نسبت به خانم ­ها، بیشتر از بازی­ های رایانه­ ای استفاده می­ کنند. طوری که در سال 1389 این نسبت 60 به 40 بوده است. در سال 1392 آقایان به میزان 65 درصد و خانم­ ها 35 درصد از بازی ­های رایانه ­ای استفاده کرده ­اند که این عدد در سال 1394 به 63 درصد (آقایان) و  37 درصد (خانم ­ها) رسیده است.
درآمد بازی­ های رایانه ­ای در ایران در سال 1394 به میزان 460 میلیارد تومان بوده است. سهم بازی­ های رایانه ­ای ایرانی از بازار ایران به میزان 5% می ­باشد. سهم درآمد بازی­ های رایانه ­ای از تولید ناخالص ملی در سال 1394 به میزان 0/04 درصد و نسبت درآمد بازی­ های رایانه­ ای به ازای هر نفر در سال 1394 به میزان 5800 تومان بوده است.
كد خبر:41711
منبع خبر:مرکز رصد فرهنگ و علم
تاريخ خبر:1396/12/16