تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری؛

وضعیت گردشگری در دنیا


طبق گزارش جهانی در زمینه صادرات، گردشگری بین المللی پس از سوخت، مواد شیمیایی و مواد غذایی در رده چهارم قرار دارد.

صنعت گردشگری به عنوان بزرگترین و متنوع­ترین صنعت در دنیا به حساب می­ آید. در یک نگاه کوتاه و خلاصه آماری که توسط بخش سیاست توسعه و تحلیل سازمان ملل متحد منتشر شده است، در سال 2013 کل درآمد صادراتی ایجادشده توسط گردشگری بین­ المللی به رکورد 1.409 تریلیون دلار رسید که از این میزان درآمد مقاصد گردشگری از گردشگران بین­ المللی 1.195 میلیارد دلار بوده و 214 میلیارد دلار نیز از طریق حمل و نقل مسافران بین­ المللی کسب درآمد شده است.

گردشگری بین­ المللی، 30 درصد از صادرات خدمات جهان و 6 درصد از کل صادرات جهان را تشکیل می­ دهد. این سهم برای اقتصادهای پیشرفته و نوظهور یکسان است. طبق گزارش جهانی در زمینه صادرات، گردشگری بین­ المللی پس از سوخت، مواد شیمیایی و مواد غذایی در رده چهارم قرار دارد و صادرات خودرو پس از گردشگری بین­ المللی قرار می­گیرد. علاوه بر این، در مقایسه با سوخت، درآمد ناشی از گردشگری بین ­المللی تعداد فراوانی از صادرکنندگان و بخش­ها را منتفع و مشاغل بیشتری ایجاد می­ کند.

در طی 6 دهه گذشته، صنعت توریسم با گسترش و تنوع بسیار زیادی در سطح جهانی روبرو بوده و به یکی از بخش­های اقتصادی در دنیا تبدیل شده که سریع­ترین رشد را داشته است. سالانه به تعداد نقاط و جاذبه­ های توریستی در دنیا اضافه می ­شود و این نقاط افراد بیشتری را به سمت خود جذب می­ کنند.

با وجود شوک­های اقتصادی که در این مدت وجود داشته، رشد صنعت توریسم تقریباً بدون وقفه بوده است. به طوری که از 25 میلیون نفر در سال 1950 به 278 میلیون نفر در سال 1980 و 528 میلیون نفر در سال 1995 و یک میلیارد و 87 میلیون نفر در سال 2013 رسیده است.

طبق پیش­ بینی­ هایی که توسط سازمان جهانی توریسم انجام شده، صنعت جهانی توریسم تا سال 2030 سالانه 3/3 درصد رشد خواهد داشت و تا سال 2030 به 1/8 میلیارد نفر خواهد رسید.
كد خبر:41915
منبع خبر:مرکز رصد فرهنگ و علم
تاريخ خبر:1397/02/23